Monthly Archives: Prosinec 2013

Dnes už je bez nadsázky rodiganžijící legendou. První běloch, který se celosvětově proslavil jako reggae selector a už počátkem 80. let si získal respekt a uznání u mnoha jamajských soundsystémů zvučných jmen, jako jsou třeba Stone Love nebo Killamanjaro. Nedávno oslavil 30 let své selectorské kariéry a nevypadá to, že by se v dohledné době chystal do důchodu. Nahrávky z jeho četných vystoupení se staly bránou do světa soundsystémové kultury pro mnoho evropských reggae fanoušků, včetně autora tohoto článku.

Řeč není o nikom jiném než Davidu „Ram Jam“ Rodiganovi, německém rodákovi, po většinu života ovšem žijícího ve Velké Británii. Ačkoli v sobě podle svých vlastních slov nemá ani kapku anglické krve (jeho otec byl Skot a matka Irka), jeho image britského gentlemana je proslulá: často vystupuje v přesně padnoucím obleku a klobouku. Také jeho projev za mikrofonem je dost odlišný od zbytku soundsystémového světa – nadávky a klení od něj uslyšíte jen naprosto výjimečně, stejně jako jamajské patois. Možná i z těchto důvodů Rodigan již třetí desítku let pravidelně plní i kluby v kontinentální Evropě.

Začátkem 60. let se na střední škole setkal se ska a už v patnácti si začal kupovat desky. Jeho první veřejné vystoupení proběhlo v roce 1967 na školní diskotéce, během 70. let pak Rodigan hrával na různých vysokoškolských večírcích a čas od času také po klubech. Jak sám říká, ska a rocksteady bylo v té době v Británii spíše zavrhováno, protože mělo status „skinheadské hudby“. I přesto se nakonec tyto hudební žánry a jejich následovníci (roots reggae, lovers rock, dub, později dancehall) prosadily i v UK a zbytku Evropy. Mimo svou selectorskou kariéru Rodigan přes pětadvacet let vedl pravidelný nedělní reggae pořad na londýnském rádiu Kiss 100 FM, kde se vedle něj na křeslo pro hosty posadil mimo jiné i Bob Marley.

david-rodigan-magnoliaDo hudebního válčení se „Roddi“ pustil už v roce 1983, kdy se vypravil do Kingstonu na rádiový clash s Barry G, tehdy bezkonkurenční jedničkou jamajského éteru. O dva roky později se Rodigan utkal s Barrym znovu a postaral se svým vítězstvím v kultovním „Sleg Teng Clashi“ o nemalý rozruch na celém karibském ostrově. První „skutečný“, tedy soundsystémový clash (sound clash) absolvoval roku 1991 v Clarendonu, kdy proti němu stál nebezpečný clashový zvuk Bodyguard. Rodigan už tehdy potvrdil svou nezaměnitelnou pozici v rámci soundsystémové scény a ačkoli na mnoho soundů z první poloviny 90. let již dávno padá prach, případně z různých důvodů zanevřely na clashovou scénu, Rodigan stále neúnavně přesvědčuje o své selektorské formě. Gentleman britského reggae je v clashích znám jako nepředvídatelný, záludný a chytrý protivník. A jak známo, v clashi nikdy nejde čistě o hudbu (ani nemůže), ale klíčová je především taktika a plán. Takže i přes někdy připomínanou „mělkost“ jeho dub boxu (což je věc přinejmenším sporná) a specificky komický způsob vystupování na pódiu, který je mnohým hardcore clashovým fanouškům proti srsti, zůstává Rodigan výraznou entitou v soundsystémovém kolbišti, jíž není radno podceňovat.

V posledních pár letech už sice Rodigan clashuje méně, ale četných „jugglingů“ rozhodně neubývá, pravidelně dokonce vystupuje vedle hvězd britské dubstepové a grime scény pro massive mladší o několik generací. Důvodem nepochybně je i fakt, že Roddi jako jeden z mála veteránů drží krok s dobou (běžně od něj uslyšíte exclusives od umělců jako Mavado, Jr. Gong nebo Tarrus Riley) a ani na zámořských clashích se nebojí zahrát vycházející hvězdy evropského reggae. Snad budeme mít jednou možnost slyšet Rodigana i u nás, protože jde o zážitek, na který člověk jen tak nezapomíná…

A závěrem fascinující Rodiganova přednáška na RED BULL MUSIC ACADEMY (2012)http://vimeo.com/48883948

(sepsáno na jaře 2009 pro Waddup Street Mag, oprášeno v prosinci 2013)

The third and the last part in a series of new roots reggae tunes released in 2013. Enjoy ;)
Recorded in December 2013

DOWNLOAD 78 min / 113 MB 192 kbps mp3

Or listen on Mixcloud:

Mihaal – 2013 New Roots Selection – Part 3 by Peeni Walli on Mixcloud

new-roots-mix-2013-3

TRACKLIST:

Single: Cian Finn – Precious Thing

Single: Ritchie Stephens ft. Gentleman & Alborosie – World Gone Mad

True Riddim:
Lutan Fyah – Extrortion
Duane Stephenson – In The City
Iyahblazze – No Letting Go
Tami Ann – Country Girl

Militancy Riddim:
Jah Cure – Territory
Dre Island – Uptown Downtown
Protoje – Resist Not Evil
Kabaka Pyramid – The Revival

Majestic Riddim:
Bandulu & Chriz Ondamic – Stay Far
Sista Carmen – Mundo Perfecto
Deadly Hunta – As Far As I Can See

Cutlass Riddim:
Fantan Mojah – Informer
Capleton – Wanna Divide Us

Ba Ba Boom Riddim:
Capleton – Dem Too Disobedient
Wayne Lonesome – Nah Tek Nuh Promise
John Holt – Drum Pon Sound Yuh Dead

Single: Sugar Minott – Games people play

Look A Start Riddim:
Richie Spice – Hungry Time
Agent Sasco – Look A Start

Love Bumper Riddim:
Gappy Ranks ft. Christopher Ellis – Work Hard
Bucky Jo ft. Troublesome – Ganja Baby
Errol Dunkley ft. Jr Dunks – Give Love A Try
Gyptian – Rock Me Baby
Ras Demo – She Wants To Be With Me

Single: Mr. Easy – The Don

Single: Josey Wales – Roll Like Lion

Weather Balloon Riddim:
U Brown – Weather Baloon
Little Hero – God Alone 2
Wayne Lyrics – Real Herb
Mykal Rose – Long Time

Single: Dub Inc ft. Jah Mason – Only Love

Intouch Riddim:
Uncle Mucks ft. Stratdon – Spinnin Around
Jubilant – Everyday We Hear
Konshens ft. Delus – Nah Meditate

Single: Jah Sun ft. Chronixx – Top Rankin

 

Garnett SilkVčera uplynulo devatenáct let od jedné tragické události. 9. prosince 1994 zasáhla reggae fanoušky na celém světě šokující zpráva, ohlašující smrt mladého a nesmírně talentovaného zpěváka Garnetta Silka – umělce, ve kterém mnozí viděli nástupce legendárního Boba Marleyho. Garnett zemřel vprostřed slibně nastartované kariéry a v době, kdy hitparádám vévodila jména jako Bounty Killa, Beenie Man nebo Spragga Benz, otevřel dveře do dancehallu uvědomělým vokalistům s procítěným hlasovým projevem: artists jako Jah Cure, Ras Shiloh nebo Terry Linen jsou jen někteří z mnoha jeho dědiců. Podívejme se tedy při příležitosti tohoto smutného výročí blíže na Garnettovu hudební kariéru a jeho tragický osud.

Garnett Silk se narodil 2. dubna 1966 jako Garnett Damoin Smith v osadě Manchester na Jamajce. Od raného dětství bylo očividné jeho hudební nadání, které začal už na přelomu 70. a 80. let realizovat v překotně se rozvíjejícím rub-a-dubovém žánru. Bylo mu pouhých 12 let, když poprvé vystoupil za mikrofonem jako dee-jay (toaster) se soundsystémem Soul Remembrance. Za umělecké jméno si tehdy zvolil přezdívku Little Bimbo, která mu vydržela i po celá 80. léta.

Nadaný mladičký DJ nezůstal u jediného soundu dlouho – brzy začal hostovat i u dalších zvuků, jako byl veleznámý Stereophonic, Pepper´s Disco a nakonec také Destiny Outernational. Zde se setkal s dalším mladým a nadějným toasterem, který si říkal Tony Rebel. Ten se od té doby stal jeho velkým vzorem. Právě Tony Rebel byl také tím, kdo mladého Garnetta přivedl od tehdy populárních „slackness lyrics“ k uvědomělým textům. První song nahrál Garnett (stále ještě jako Bimbo) v roce 1985, ale na svůj debutový singl musel čekat až do roku 1987 – šlo o pecku „Problem Everywhere“. V téže době začal Bimbo spolupracovat s labelem Youthman Promotion (jehož majitelem je legendární zpěvák Sugar Minott) a na stejnojmenném soundsystému se znovu sešel s Tony Rebelem. S velkým úspěchem začali oba vystupovat společně a Little Bimbo přijal stejně jako Tony Rebel rastafariánskou víru.

Dalším výrazným mezníkem Garnettovy rané kariéry byl rok 1989, kdy Bimbo a Tony Rebel nahrávali několik songů ve studiu Bunnyho Lee pod dohledem ska legendy Derricka Morgana. Ten si vzal mladého DJe stranou a doporučil mu, aby nechal toastování a raději se více zaměřil na zpěv. Následující rok byl z tohoto hlediska přechodným obdobím – některé pecky jsou DJ-tunes ve stylu Tonyho Rebela, v jiných už Little Bimbo nechává víc rozeznít své dozrávající vokální kvality ( viz raritní video ). V této době pracoval s řadou slavných producentů, mezi nimiž byli třeba Donovan Germaine, King Tubby nebo jeho „učeň“ Prince Jammy. V roce 1990 podepsal čtyřiadvacetiletý zpěvák dvouletou smlouvu s producentským duem Steely & Cleevie. Díky nim se skutečně rodí Garnett Silk – toto umělecké jméno mu vymysleli právě Steely & Cleevie a mělo být odkazem na Garnettův jemný, sametový hlas. Na desce pak ale vyšel pouze jeden jediný song z tuctu nahrávek, které pro tyto producenty Garnett pořídil, a odrazen tímto neúspěchem, vrací se do rodného Manchesteru, kde se věnuje zejména psaní nových písní.

Teprve rok 1992 měl být v Garnettově kariéře velkým zlomem. Tehdy nahrál v kingstonském studiu své debutové album „It`s Growing“ (poslechni titulní track) , které bylo dovednou dechberoucí koláží náboženských a conscious písní s láskyplnými, romantickými songy. V období slackness a gangsta pecek šlo o osvěžující hudební závan určený širšímu publiku, což udělalo z Garnettovy dlouhohrající prvotiny jeden z vůbec nejprodávanějších počinů Jamajky roku 1992. ( vystoupení na Jamajce 1992 na soundu Stone Love ) Zároveň Silk zaskóroval i na mezinárodní úrovni, neboť singl „Hello Mama Africa“ (poslechni) (v produkci Star Trail) se dostal až na vrcholek reggae hitparády ve Velké Británii. Garnett v této době spolupracuje i s dalšími významnými jamajskými labely – jeho skladby produkoval např. Black Scorpio nebo Sly & Robbie a prakticky každá nová píseň se okamžitě stává hitem.

Strmě stoupající kariéra a s ní související koncertní šňůry však byly pro zpěváka příliš a Garnett v roce 1993 zkolaboval během vystoupení v New Yorku – příčinou byl nízký krevní tlak a celkové vyčerpání. Ze zdravotních důvodů zrušil veškeré koncerty na příštího půl roku, mezi nimi i prestižní vystoupení na Reggae Sumfestu.

V roce 1994 se ovšem Garnett ve velkém stylu vrací. Z obnovené spolupráce se Steely & Cleeviem se rodí úžasná skladba „Love Is The Answer“ a v produkci zpěváka Richie Stephense nahrávají společně uvědomělou hitovku „Fight Back“ ( poslechni ). Garnett Silk se stává hlavní hvězdou obou klíčových jamajských festivalů toho roku – jeho vystoupení na Reggae Sumfestu i Reggae Sunsplashi jsou bez nadsázky legendární.
Garnet Silk & Capleton at Sunsplash
GARNETT SILK LIVE AT REGGAE SUNSPLASH

Na sklonku léta 1994 podepsal Garnett mezinárodní smlouvu s labelem Atlantic a pod vedením Errola Browna ve studiu Tuff Gong pracuje na svém druhém albu. Deset skladeb již bylo natočeno a deska byla těsně před vydáním, když se Garnett vydal navštívit svou matku. Protože jeho dům byl nedávno vykraden, půjčil si od svého známého několik zbraní, s nimiž ovšem neuměl zacházet. 9. prosince seděl se svými kamarády v matčině domě a jeden z nich se nabídl, že mu ukáže, jak se pistole používá. Ze zbraně ovšem vyšel nešťastnou náhodou výstřel, který prorazil propanovou bombu a celý dům se za pár okamžiků ocitl v plamenech. Zpěvák i jeho přátelé vyvázli nezranění, ale když byli venku, Garnett si uvědomil, že jeho matka je stále uvězněna v hořícím domě. Bez váhání se vrátil zpět, aby ji vynesl ven. Oheň však už byl příliš silný – a zpěvák na prahu hvězdné kariéry uhořel se svou matkou v náručí.
Garnet Silk – „Mama“

Kromě uvedených nahrávek je Garnettova uchvacující tvorba zachycena také na řadě kompilací (např. „Journey“, VP 1996; „The Definitive Collection“ Atlantic 2001, „100% Silk“ VP 2000). Velmi zajímavé jsou i dva soubory Garnettových dubplates – první byl nahrán pro sound Conquering Lion a mapuje zpěvákovu kariéru až do poloviny 80. let. Neméně pozoruhodná je i druhá podobná kompilace, na níž už je zachycen Garnett Silk ve své nejslavnější éře: jedná se o soubor dubplates pro legendární Killamanjaro sound a k poslechu je třeba jej doporučit i těm, kdo jinak dubplate business zavrhují – Jaro specials jsou zajímavé především díky velice zdařilé volbě klasických riddimů a dodnes patří k tomu nejlepšímu, co má tento sound ve sbírce. Srovnatelné množství dubplates od Garnetta Silka vlastní také např. newyorský sound LP, zatím je ale „oficiálně“ nevydal.

Killamanjaro Remembers Garnett Silk
Garnett Silk Dubplate Selection (4×4 Exodus, Jaro, Conquering Lion)
Steelyho Silverhawk sound hraje dubs Garnetta Silka

EVENTS

09/05/2018
@ Molekula (Žižkov)
Czenda (Soundproof) & Ripclaw (PW)
----------------------------------
10/05/2018
SHOTTAZ ISLAND vol. 1
@ Ponton Letňák (Střelecký ostrov)
ls. Soundproof & King Sound Steppaz
----------------------------------
16/05/2018
DOWN BY THE RAILROAD vol. 1
@ Containall (Stromovka)
ls. King Sound Steppaz
----------------------------------
30/05/2018
DOWN BY THE RAILROAD vol. 2
@ Containall (Stromovka)
ls. Bruk Out 2.0 Crew
----------------------------------
15-16/06/2018
MO' FIRE FESTIVAL
@ Cvikov
----------------------------------
21/06/2018
CULTURAL REGGAE VIBES FESTIVAL
@ Horice v Podkrkonosi
----------------------------------