Garnett SilkVčera uplynulo devatenáct let od jedné tragické události. 9. prosince 1994 zasáhla reggae fanoušky na celém světě šokující zpráva, ohlašující smrt mladého a nesmírně talentovaného zpěváka Garnetta Silka – umělce, ve kterém mnozí viděli nástupce legendárního Boba Marleyho. Garnett zemřel vprostřed slibně nastartované kariéry a v době, kdy hitparádám vévodila jména jako Bounty Killa, Beenie Man nebo Spragga Benz, otevřel dveře do dancehallu uvědomělým vokalistům s procítěným hlasovým projevem: artists jako Jah Cure, Ras Shiloh nebo Terry Linen jsou jen někteří z mnoha jeho dědiců. Podívejme se tedy při příležitosti tohoto smutného výročí blíže na Garnettovu hudební kariéru a jeho tragický osud.

Garnett Silk se narodil 2. dubna 1966 jako Garnett Damoin Smith v osadě Manchester na Jamajce. Od raného dětství bylo očividné jeho hudební nadání, které začal už na přelomu 70. a 80. let realizovat v překotně se rozvíjejícím rub-a-dubovém žánru. Bylo mu pouhých 12 let, když poprvé vystoupil za mikrofonem jako dee-jay (toaster) se soundsystémem Soul Remembrance. Za umělecké jméno si tehdy zvolil přezdívku Little Bimbo, která mu vydržela i po celá 80. léta.

Nadaný mladičký DJ nezůstal u jediného soundu dlouho – brzy začal hostovat i u dalších zvuků, jako byl veleznámý Stereophonic, Pepper´s Disco a nakonec také Destiny Outernational. Zde se setkal s dalším mladým a nadějným toasterem, který si říkal Tony Rebel. Ten se od té doby stal jeho velkým vzorem. Právě Tony Rebel byl také tím, kdo mladého Garnetta přivedl od tehdy populárních „slackness lyrics“ k uvědomělým textům. První song nahrál Garnett (stále ještě jako Bimbo) v roce 1985, ale na svůj debutový singl musel čekat až do roku 1987 – šlo o pecku „Problem Everywhere“. V téže době začal Bimbo spolupracovat s labelem Youthman Promotion (jehož majitelem je legendární zpěvák Sugar Minott) a na stejnojmenném soundsystému se znovu sešel s Tony Rebelem. S velkým úspěchem začali oba vystupovat společně a Little Bimbo přijal stejně jako Tony Rebel rastafariánskou víru.

Dalším výrazným mezníkem Garnettovy rané kariéry byl rok 1989, kdy Bimbo a Tony Rebel nahrávali několik songů ve studiu Bunnyho Lee pod dohledem ska legendy Derricka Morgana. Ten si vzal mladého DJe stranou a doporučil mu, aby nechal toastování a raději se více zaměřil na zpěv. Následující rok byl z tohoto hlediska přechodným obdobím – některé pecky jsou DJ-tunes ve stylu Tonyho Rebela, v jiných už Little Bimbo nechává víc rozeznít své dozrávající vokální kvality ( viz raritní video ). V této době pracoval s řadou slavných producentů, mezi nimiž byli třeba Donovan Germaine, King Tubby nebo jeho „učeň“ Prince Jammy. V roce 1990 podepsal čtyřiadvacetiletý zpěvák dvouletou smlouvu s producentským duem Steely & Cleevie. Díky nim se skutečně rodí Garnett Silk – toto umělecké jméno mu vymysleli právě Steely & Cleevie a mělo být odkazem na Garnettův jemný, sametový hlas. Na desce pak ale vyšel pouze jeden jediný song z tuctu nahrávek, které pro tyto producenty Garnett pořídil, a odrazen tímto neúspěchem, vrací se do rodného Manchesteru, kde se věnuje zejména psaní nových písní.

Teprve rok 1992 měl být v Garnettově kariéře velkým zlomem. Tehdy nahrál v kingstonském studiu své debutové album „It`s Growing“ (poslechni titulní track) , které bylo dovednou dechberoucí koláží náboženských a conscious písní s láskyplnými, romantickými songy. V období slackness a gangsta pecek šlo o osvěžující hudební závan určený širšímu publiku, což udělalo z Garnettovy dlouhohrající prvotiny jeden z vůbec nejprodávanějších počinů Jamajky roku 1992. ( vystoupení na Jamajce 1992 na soundu Stone Love ) Zároveň Silk zaskóroval i na mezinárodní úrovni, neboť singl „Hello Mama Africa“ (poslechni) (v produkci Star Trail) se dostal až na vrcholek reggae hitparády ve Velké Británii. Garnett v této době spolupracuje i s dalšími významnými jamajskými labely – jeho skladby produkoval např. Black Scorpio nebo Sly & Robbie a prakticky každá nová píseň se okamžitě stává hitem.

Strmě stoupající kariéra a s ní související koncertní šňůry však byly pro zpěváka příliš a Garnett v roce 1993 zkolaboval během vystoupení v New Yorku – příčinou byl nízký krevní tlak a celkové vyčerpání. Ze zdravotních důvodů zrušil veškeré koncerty na příštího půl roku, mezi nimi i prestižní vystoupení na Reggae Sumfestu.

V roce 1994 se ovšem Garnett ve velkém stylu vrací. Z obnovené spolupráce se Steely & Cleeviem se rodí úžasná skladba „Love Is The Answer“ a v produkci zpěváka Richie Stephense nahrávají společně uvědomělou hitovku „Fight Back“ ( poslechni ). Garnett Silk se stává hlavní hvězdou obou klíčových jamajských festivalů toho roku – jeho vystoupení na Reggae Sumfestu i Reggae Sunsplashi jsou bez nadsázky legendární.
Garnet Silk & Capleton at Sunsplash
GARNETT SILK LIVE AT REGGAE SUNSPLASH

Na sklonku léta 1994 podepsal Garnett mezinárodní smlouvu s labelem Atlantic a pod vedením Errola Browna ve studiu Tuff Gong pracuje na svém druhém albu. Deset skladeb již bylo natočeno a deska byla těsně před vydáním, když se Garnett vydal navštívit svou matku. Protože jeho dům byl nedávno vykraden, půjčil si od svého známého několik zbraní, s nimiž ovšem neuměl zacházet. 9. prosince seděl se svými kamarády v matčině domě a jeden z nich se nabídl, že mu ukáže, jak se pistole používá. Ze zbraně ovšem vyšel nešťastnou náhodou výstřel, který prorazil propanovou bombu a celý dům se za pár okamžiků ocitl v plamenech. Zpěvák i jeho přátelé vyvázli nezranění, ale když byli venku, Garnett si uvědomil, že jeho matka je stále uvězněna v hořícím domě. Bez váhání se vrátil zpět, aby ji vynesl ven. Oheň však už byl příliš silný – a zpěvák na prahu hvězdné kariéry uhořel se svou matkou v náručí.
Garnet Silk – „Mama“

Kromě uvedených nahrávek je Garnettova uchvacující tvorba zachycena také na řadě kompilací (např. „Journey“, VP 1996; „The Definitive Collection“ Atlantic 2001, „100% Silk“ VP 2000). Velmi zajímavé jsou i dva soubory Garnettových dubplates – první byl nahrán pro sound Conquering Lion a mapuje zpěvákovu kariéru až do poloviny 80. let. Neméně pozoruhodná je i druhá podobná kompilace, na níž už je zachycen Garnett Silk ve své nejslavnější éře: jedná se o soubor dubplates pro legendární Killamanjaro sound a k poslechu je třeba jej doporučit i těm, kdo jinak dubplate business zavrhují – Jaro specials jsou zajímavé především díky velice zdařilé volbě klasických riddimů a dodnes patří k tomu nejlepšímu, co má tento sound ve sbírce. Srovnatelné množství dubplates od Garnetta Silka vlastní také např. newyorský sound LP, zatím je ale „oficiálně“ nevydal.

Killamanjaro Remembers Garnett Silk
Garnett Silk Dubplate Selection (4×4 Exodus, Jaro, Conquering Lion)
Steelyho Silverhawk sound hraje dubs Garnetta Silka

Comments are closed.

EVENTS

09/05/2018
@ Molekula (Žižkov)
Czenda (Soundproof) & Ripclaw (PW)
----------------------------------
10/05/2018
SHOTTAZ ISLAND vol. 1
@ Ponton Letňák (Střelecký ostrov)
ls. Soundproof & King Sound Steppaz
----------------------------------
16/05/2018
DOWN BY THE RAILROAD vol. 1
@ Containall (Stromovka)
ls. King Sound Steppaz
----------------------------------
30/05/2018
DOWN BY THE RAILROAD vol. 2
@ Containall (Stromovka)
ls. Bruk Out 2.0 Crew
----------------------------------
15-16/06/2018
MO' FIRE FESTIVAL
@ Cvikov
----------------------------------
21/06/2018
CULTURAL REGGAE VIBES FESTIVAL
@ Horice v Podkrkonosi
----------------------------------