Dnes už je bez nadsázky rodiganžijící legendou. První běloch, který se celosvětově proslavil jako reggae selector a už počátkem 80. let si získal respekt a uznání u mnoha jamajských soundsystémů zvučných jmen, jako jsou třeba Stone Love nebo Killamanjaro. Nedávno oslavil 30 let své selectorské kariéry a nevypadá to, že by se v dohledné době chystal do důchodu. Nahrávky z jeho četných vystoupení se staly bránou do světa soundsystémové kultury pro mnoho evropských reggae fanoušků, včetně autora tohoto článku.

Řeč není o nikom jiném než Davidu „Ram Jam“ Rodiganovi, německém rodákovi, po většinu života ovšem žijícího ve Velké Británii. Ačkoli v sobě podle svých vlastních slov nemá ani kapku anglické krve (jeho otec byl Skot a matka Irka), jeho image britského gentlemana je proslulá: často vystupuje v přesně padnoucím obleku a klobouku. Také jeho projev za mikrofonem je dost odlišný od zbytku soundsystémového světa – nadávky a klení od něj uslyšíte jen naprosto výjimečně, stejně jako jamajské patois. Možná i z těchto důvodů Rodigan již třetí desítku let pravidelně plní i kluby v kontinentální Evropě.

Začátkem 60. let se na střední škole setkal se ska a už v patnácti si začal kupovat desky. Jeho první veřejné vystoupení proběhlo v roce 1967 na školní diskotéce, během 70. let pak Rodigan hrával na různých vysokoškolských večírcích a čas od času také po klubech. Jak sám říká, ska a rocksteady bylo v té době v Británii spíše zavrhováno, protože mělo status „skinheadské hudby“. I přesto se nakonec tyto hudební žánry a jejich následovníci (roots reggae, lovers rock, dub, později dancehall) prosadily i v UK a zbytku Evropy. Mimo svou selectorskou kariéru Rodigan přes pětadvacet let vedl pravidelný nedělní reggae pořad na londýnském rádiu Kiss 100 FM, kde se vedle něj na křeslo pro hosty posadil mimo jiné i Bob Marley.

david-rodigan-magnoliaDo hudebního válčení se „Roddi“ pustil už v roce 1983, kdy se vypravil do Kingstonu na rádiový clash s Barry G, tehdy bezkonkurenční jedničkou jamajského éteru. O dva roky později se Rodigan utkal s Barrym znovu a postaral se svým vítězstvím v kultovním „Sleg Teng Clashi“ o nemalý rozruch na celém karibském ostrově. První „skutečný“, tedy soundsystémový clash (sound clash) absolvoval roku 1991 v Clarendonu, kdy proti němu stál nebezpečný clashový zvuk Bodyguard. Rodigan už tehdy potvrdil svou nezaměnitelnou pozici v rámci soundsystémové scény a ačkoli na mnoho soundů z první poloviny 90. let již dávno padá prach, případně z různých důvodů zanevřely na clashovou scénu, Rodigan stále neúnavně přesvědčuje o své selektorské formě. Gentleman britského reggae je v clashích znám jako nepředvídatelný, záludný a chytrý protivník. A jak známo, v clashi nikdy nejde čistě o hudbu (ani nemůže), ale klíčová je především taktika a plán. Takže i přes někdy připomínanou „mělkost“ jeho dub boxu (což je věc přinejmenším sporná) a specificky komický způsob vystupování na pódiu, který je mnohým hardcore clashovým fanouškům proti srsti, zůstává Rodigan výraznou entitou v soundsystémovém kolbišti, jíž není radno podceňovat.

V posledních pár letech už sice Rodigan clashuje méně, ale četných „jugglingů“ rozhodně neubývá, pravidelně dokonce vystupuje vedle hvězd britské dubstepové a grime scény pro massive mladší o několik generací. Důvodem nepochybně je i fakt, že Roddi jako jeden z mála veteránů drží krok s dobou (běžně od něj uslyšíte exclusives od umělců jako Mavado, Jr. Gong nebo Tarrus Riley) a ani na zámořských clashích se nebojí zahrát vycházející hvězdy evropského reggae. Snad budeme mít jednou možnost slyšet Rodigana i u nás, protože jde o zážitek, na který člověk jen tak nezapomíná…

A závěrem fascinující Rodiganova přednáška na RED BULL MUSIC ACADEMY (2012)http://vimeo.com/48883948

(sepsáno na jaře 2009 pro Waddup Street Mag, oprášeno v prosinci 2013)

Comments are closed.

EVENTS

09/05/2018
@ Molekula (Žižkov)
Czenda (Soundproof) & Ripclaw (PW)
----------------------------------
10/05/2018
SHOTTAZ ISLAND vol. 1
@ Ponton Letňák (Střelecký ostrov)
ls. Soundproof & King Sound Steppaz
----------------------------------
16/05/2018
DOWN BY THE RAILROAD vol. 1
@ Containall (Stromovka)
ls. King Sound Steppaz
----------------------------------
30/05/2018
DOWN BY THE RAILROAD vol. 2
@ Containall (Stromovka)
ls. Bruk Out 2.0 Crew
----------------------------------
15-16/06/2018
MO' FIRE FESTIVAL
@ Cvikov
----------------------------------
21/06/2018
CULTURAL REGGAE VIBES FESTIVAL
@ Horice v Podkrkonosi
----------------------------------