Jeden z nejvýraznějších zástupců klasického rub-a-dubu Ranking Joe se narodil jako Joseph Jackson v Kingstonu přesně před pětapadesáti lety, 1. června 1959. Jeho příklon k hudbě způsobili jak spolužáci na střední škole – Winston McAnuff, Earl 16 a U Brown -, tak jeho táranking-joeta, který byl sound system operator. Velkou inspirací, stejně jako pro celou generaci tehdejších foundation deejays, mu byl samosebou i Daddy U-Roy.

 
První vystoupení absolvoval Joe na soundu Smith The Weapon, později přešel na El Paso Sound, kde ještě do muziky toastoval pod jménem Little Joe. První studiová nahrávka z roku 1974 „Gun Court“, natočená pro Studio One, ovšem neměla zrovna velký úspěch. Protože se tak jeho sen o hudební kariéře začal trochu rozplývat, dal se Joe Jackson na studium elektroniky, ale v půlce 70. let se na doporučení svého otce k hudbě zase vrací. A tentokrát už skóruje s hitem „Honda 750″, po kterém následuje řada dalších úspěšných nahrávek, spolupráce s U-Royovým legendární soundsystémem King Sturgav a několik studiových alb.

worldintrouble
Počátkem 80. let už je Ranking Joe mezinárodní hvězdou, jejíž popularita roste třeba díky verzi „Weak Heart Fadeaway“, původně skladby nazpívané Juniorem Bylesem. Svezl se i na vlně tehdy módního slackness (věci jako „Sex Maniac“, „Rub Sister Rub It“ nebo „Lift Up Your Frock“). V té době zároveň projel křížem krážem Velkou Británii se soundsystémem Ray Symbolic Hi Fi. Operátor tohohle soundu ale krátce po návratu na Jamajku tragicky zahynul, což znamenalo i předčasný konec kariéry Ranking Joea, který následujících 15 let nevydal žádné nové album.

 
Od roku 1997 mu ale kromě kompilací vychází opět i nový materiál, naposledy „World In Trouble“ (2006). Ranking Joe hostuje i na releasech různých současných umělců a producentů – nahrával třeba pro Mungo’s Hi Fi, Dubmatix nebo s Alborosiem.

Comments are closed.

EVENTS

01/03/2018
RAM DANCE BASHMENT vol. 5
ls. guests TBA
@ Hybernská 4 (Praha)
----------------------------------
10/03/2018
REGGAE DANCEHALL EXPLOSION
ls. Soundproof & Waddup Sounds
@ Bounce Club (Praha)