brifgadier jerry

Robert Russel AKA Brigadier Jerry se narodil ve stejném roce jako třeba Dennis Brown, Nicodemus nebo Nitty Gritty, a to 28. září 1957. A podobně jako ostatní jmenovaní zásadně ovlivnil vývoj reggae v prvních dvou dekádách historie tohoto žánru, přičemž vrcholek jeho kariéry spadá do první poloviny 80′s, zlaté éry rub-a-dubu. „Briggy“ ovšem vystupuje (a příležitostně i nahrává) dosud a mezi staršími i mladšími umělci a fanoušky se mu stále dostává zaslouženého respektu.

Už jako malý kluk se začal motat kolem U-Royova kultovního soundu King Sturgav Hi-Fi. Později absolvoval první veřejná vystoupení jako stand-up komik, ale táhlo ho to k muzice, a tak brzy přesedlal na dee-jaying. V roce 1978 se stal členem Dvanácti kmenů Izraele (Twelve Tribes of Israel), jedné z odnoží rastafariánské církve. Od té doby Briggy zpíval hlavně na akcích soundu Jah Love Muzik a brzo se stal známým pro své uvědomělé lyrics – připomeňme třeba jeho verzi na riddimu Drifter:

V jeho repertoáru ovšem samozřejmě nemohly chybět ani trochu odlehčenější songy „ze života“, jako třeba tenhle:

První fanoušky získával skoro výhradně prostřednictvím živých vystoupení a kazet se záznamy z „dances“; až do začátku 80. let se v nahrávacích studiích skoro nevyskytoval. Jistým přelomem v jeho kariéře byl rok 1982, kdy do hitparád vystřelila pecka „Pain“, nahraná na instrumentálce Slim Smithovy „Never Let Go“ ze Studia 1 (vychází z ní i dobře známý riddim Answer):

Briggyho první LP z roku 1983 byla příznačně opět živá nahrávka přímo z dancehallu, debutové studiové album připravil k vydání až v roce 1985 (neslo název „Jamaica Jamaica“ podle jednoho z jeho vůbec největších hitů). A o rok později vystoupil na soundsystémové akci Jacka Rubyho, ze které se nám dochovalo tohle skvělé video:

A závěrem jedna celkem aktuální živá nahrávka z narozenin Tonyho Screw, šéfa legendárního newyorského soundu Downbeat:

Comments are closed.

EVENTS

09/05/2018
@ Molekula (Žižkov)
Czenda (Soundproof) & Ripclaw (PW)
----------------------------------
10/05/2018
SHOTTAZ ISLAND vol. 1
@ Ponton Letňák (Střelecký ostrov)
ls. Soundproof & King Sound Steppaz
----------------------------------
16/05/2018
DOWN BY THE RAILROAD vol. 1
@ Containall (Stromovka)
ls. King Sound Steppaz
----------------------------------
30/05/2018
DOWN BY THE RAILROAD vol. 2
@ Containall (Stromovka)
ls. Bruk Out 2.0 Crew
----------------------------------
15-16/06/2018
MO' FIRE FESTIVAL
@ Cvikov
----------------------------------
21/06/2018
CULTURAL REGGAE VIBES FESTIVAL
@ Horice v Podkrkonosi
----------------------------------